top of page

Hvordan håndtere kvantumsrabatter og "kick-backs" som tilbyderne får fra sine underleverandører?

I en ny KOFA-sak, 2024/1273 og 2024/1372 (forente saker), tok nemnda stilling til om oppdragsgiver kan kreve å få utbetalt "kick-back" fra sine leverandører, uten å ta hensyn til dette i prisevalueringen.



Innledning


I forbindelse med Forsvarets logistikkorganisasjons (FLO) anskaffelse av forbruksmateriell til en estimert verdi av 310 millioner kroner, ble tildelingskriteriet "Pris" vektet 70%. Tilbyderne ble bedt om å oppgi netto innkjøpspris, hvor alle kjente rabatter skulle trekkes fra, slik at prisen reflekterte det reelle beløpet FLO ville betale for produktene. Samtidig skulle eventuelle "etterfølgende tilbakeføringer", som kick-backs og kvantumsrabatter avhengig av fremtidige kjøp, ikke inkluderes i prisvurderingen. Disse skulle i stedet tilbakeføres til FLO etter hvert år i avtaleperioden.


Denne oppdelingen reiser spørsmål om hvorvidt tildelingskriteriet "Pris" er i samsvar med prinsippet om likebehandling i offentlige anskaffelser. Det kan argumenteres for at denne metoden potensielt kan favorisere visse leverandører og dermed undergrave konkurransen. Denne analysen vil derfor vurdere om tildelingskriteriet er lovlig utformet og anvendt i henhold til regelverket for offentlige anskaffelser.


Problemstilling


Er tildelingskriteriet "Pris", slik det er utformet og anvendt av FLO, lovlig i henhold til regelverket for offentlige anskaffelser, spesielt med tanke på prinsippet om likebehandling?


Rettslig utgangspunkt


Lov om offentlige anskaffelser og forskrift om offentlige anskaffelser (FOA) stiller krav til tildelingskriterier:


  • Klarhet og presisjon: Tildelingskriteriene må være utformet slik at alle rimelig opplyste og normalt aktsomme leverandører forstår dem likt (FOA § 4-2).


  • Likebehandling: Alle tilbydere skal gis like muligheter, og ingen skal favoriseres på en uberettiget måte (FOA § 4-1).


KOFAs vurdering


  • Potensiell problematikk: Ved å inkludere kjente rabatter i prisvurderingen, men ekskludere kick-backs som avhenger av fremtidige kjøp, ble det anført at leverandører med ulike avtalestrukturer kan bli ulikt behandlet. For eksempel kan en leverandør med høye kick-backs, men lavere direkte rabatter, fremstå som dyrere i evalueringen, selv om den totale kostnaden for FLO kunne blitt lavere over tid.


  • Juridisk utgangspunkt: Prinsippet om likebehandling krever at alle tilbydere gis samme mulighet til å konkurrere om kontrakten. Dette innebærer at tildelingskriteriene ikke må favorisere eller diskriminere enkelte leverandører uten saklig grunn.


  • Saklig grunn for oppdelingen: FLOs begrunnelse for å ekskludere kick-backs fra prisvurderingen er at disse er usikre og avhenger av faktisk kjøpsvolum, noe som ikke er garantert i en rammeavtale uten kjøpsplikt. Ved å fokusere på kjente rabatter og netto innkjøpspris ved tilbudstidspunktet, sikrer FLO at prisvurderingen er basert på sammenlignbare og kontrollerbare opplysninger.


  • Like konkurransevilkår: Alle leverandører er underlagt de samme reglene for hvordan rabatter og kick-backs skal håndteres. De har dermed lik mulighet til å påvirke sin netto innkjøpspris gjennom kjente rabatter. At leverandørene har ulike innkjøpsbetingelser med sine underleverandører, er en naturlig del av markedskonkurransen og ikke et resultat av tildelingskriteriets utforming.


  • Vurdering: FLOs metode for prisvurdering er objektiv og basert på saklige grunner. Den sikrer at alle tilbydere behandles likt, og at ingen favoriseres eller diskrimineres uten legitim begrunnelse. Etterfølgende tilbakeføringer er avhengige av fremtidige kjøp som ikke er forpliktende i en rammeavtale uten kjøpsplikt. Inkludering av slike usikre elementer i prisvurderingen kunne ha gjort evalueringen mindre pålitelig og sammenlignbar. Fremgangsmåten var derfor ikke i strid med kravet til likebehandling.



 
 
  • Anbudskonkurranser
    Anbudskonkurranser
    tir. 29. apr.
    webinar
    29. apr. 2025, 12:30 – 15:00
    webinar
    Kurset fokuserer på forhandlingsforbudet og avvisning av tilbud som avviker fra kravspesifikasjonen.
  • Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    05. mai 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Vil du vinne flere offentlige anbud? Lær hvordan du forstår kravene, scorer høyt på kvalitet – og unngår de vanligste tabbene. Vi viser deg hvordan du priser taktisk, samarbeider lovlig og leverer tilbud som faktisk vinner. Et praktisk kurs for leverandører som vil ha resultater, ikke bare erfaring.
  • Egenregi, samarbeid og konkurranse – Hva er lov?
    Egenregi, samarbeid og konkurranse – Hva er lov?
    13. mai 2025, 12:00 – 14:30
    Webinar
    Kan offentlige virksomheter samarbeide seg imellom uten anbud? Når kan oppgaver utføres i egenregi, og når kreves det konkurranseutsetting? Dette kurset gir deg klarhet i grensene mellom egenregi, offentlig samarbeid og konkurranseutsetting
  • Oppdateringskurs for Basiskurs
    Oppdateringskurs for Basiskurs
    man. 26. mai
    26. mai 2025, 10:00 – 11:00
    Digitalt
    Hold deg faglig oppdatert – på kun én time Har du deltatt på vårt Basiskurs i offentlige anskaffelser? Da kan du bli med på våre digitale oppdateringskurs, der vi gjennomgår nye avgjørelser fra KOFA og domstolene og ser på hva de betyr i praksis.
  • Evalueringsmodeller og poengsystemer
    Evalueringsmodeller og poengsystemer
    tir. 03. juni
    03. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo og digitalt, Oslo
    Vil du lære hvordan du effektivt kan evaluere tilbud og sikre de beste avtalene for din virksomhet? Delta på vårt kurs om evalueringsmodeller, og få praktiske verktøy og innsikt som hjelper deg å navigere i komplekse anskaffelser. Perfekt for deg som ønsker å forbedre dine evalueringer
  • GDPR og forretningshemmeligheter i offentlige anskaffelser
    GDPR og forretningshemmeligheter i offentlige anskaffelser
    12. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Webinar
    Hvordan håndterer du innsyn, sladding og taushetsplikt – uten å trå feil? Dette kurset gir deg oversikt over regelverket og praktiske råd for å vurdere hva som kan unntas offentlighet, hvordan du behandler personopplysninger korrekt, og hvordan du dokumenterer vurderingene dine.
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 17. juni
    Oslo eller Digitalt
    17. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Rammeavtaler - leverandørkurs
    Rammeavtaler - leverandørkurs
    tor. 28. aug.
    28. aug. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Er du leverandør til det offentlige – eller vurderer du å bli det? Da bør du forstå hvordan rammeavtaler fungerer. Dette kurset gir deg innsikten du trenger for å vinne rammeavtaler – og få bestillinger!
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 02. sep.
    Oslo eller Digitalt
    02. sep. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Bygg- og anleggsanskaffelser
    Bygg- og anleggsanskaffelser
    tir. 16. sep.
    Oslo eller digitalt
    16. sep. 2025, 10:00 – 14:20
    Oslo eller digitalt, Oslo, Norge
    Navigerer du gjennom jungelen av spesialregler for bygg- og anleggsanskaffelser, med kontraktskjedebegrensninger, arbeidsrettslige krav og grensedragninger mellom eiendomskjøp og entreprisekontrakter?
  • Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    tir. 30. sep.
    30. sep. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller digitalt, Oslo, Norge
  • Kontraktsendringer i usikre tider
    Kontraktsendringer i usikre tider
    tir. 30. sep.
    30. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Oslo og digitalt, Oslo, Norge
  • Konkurransegrunnlag som fungerer
    Konkurransegrunnlag som fungerer
    man. 27. okt.
    Oslo eller digitalt
    27. okt. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller digitalt
    Kvalifikasjonskrav, kravspesifikasjon og tildelingskriterier i praksis
  • Evalueringsmodeller og poengsystemer
    Evalueringsmodeller og poengsystemer
    tir. 11. nov.
    11. nov. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo og digitalt, Oslo
    Vil du lære hvordan du effektivt kan evaluere tilbud og sikre de beste avtalene for din virksomhet? Delta på vårt kurs om evalueringsmodeller, og få praktiske verktøy og innsikt som hjelper deg å navigere i komplekse anskaffelser. Perfekt for deg som ønsker å forbedre dine evalueringer
  • Rammeavtaler
    Rammeavtaler
    tor. 20. nov.
    Oslo og digitalt
    20. nov. 2025, 11:00 – 16:20
    Oslo og digitalt, Oslo, Norge
    Bli ekspert på rammeavtaler og opsjoner ved offentlige anskaffelser med vårt målrettede kurs. Oppdag hvordan du effektivt kan forhandle og administrere kontrakter. Registrer deg i dag og ta kontroll over dine offentlige prosjekter! Det er også mulig å delta på kurset online.
  • Anbudskonkurranser
    Anbudskonkurranser
    tor. 27. nov.
    webinar
    27. nov. 2025, 12:30 – 15:00
    webinar
    Kurset fokuserer på forhandlingsforbudet og avvisning av tilbud som avviker fra kravspesifikasjonen.
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 02. des.
    Oslo eller Digitalt
    02. des. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    09. des. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Vil du vinne flere offentlige anbud? Lær hvordan du forstår kravene, scorer høyt på kvalitet – og unngår de vanligste tabbene. Vi viser deg hvordan du priser taktisk, samarbeider lovlig og leverer tilbud som faktisk vinner. Et praktisk kurs for leverandører som vil ha resultater, ikke bare erfaring.
Anbudskonkurranser
Anbudskonkurranser
When
29. apr. 2025, 12:30 – 15:00
Where
webinar
bottom of page