top of page

Lagmannsretten om «skal/må»-krav: Ikke alltid grunnlag for avvisning




En fersk kjennelse fra lagmannsretten gir viktige avklaringer om tolkningen av «skal/må»-krav i offentlige anskaffelser. Hva betyr det egentlig at noe er et «krav», og hvor går grensen mellom et vesentlig avvik som krever avvisning og et mindre avvik som kan vurderes under tildelingskriteriene?

I dette nyhetsbrevet dykker vi ned i saken LA-2024-140531 og analyserer domstolens vurderinger.


Hva gikk saken ut på?


I saken gjaldt det en tvist mellom Holmestrand kommune og Langgaten 45 AS etter at kommunen tildelte et oppdrag til Bane NOR. Langgaten 45 mente at Bane NORs tilbud inneholdt vesentlige avvik, spesielt knyttet til parkeringsløsninger – blant annet manglende tilrettelegging for ladestasjoner og uklarheter om HC-plasser. Begjæringen om midlertidig forføyning ble opprinnelig tatt til følge i tingretten, men ble omgjort på anke i lagmannsretten.




I stedet for at Bane NORs tilbud ble avvist, ble avvikene vurdert som en del av tildelingskriteriet under «Kvalitet». Innenfor dette kriteriet fantes et underkriterium, nemlig «Parkeringsmuligheter», der de nevnte avvikene ble gitt negativ vekting – noe som førte til en lavere score for Bane NOR på dette punktet, men ikke til en fullstendig avvisning av tilbudet.


Tolkning av «skal/må»-krav


Retten understreker at krav formulert med «skal» og «må» ikke nødvendigvis må tolkes som absolutte. Det vil si at selv om slike krav er viktige og gir uttrykk for oppdragsgiverens målsetting, åpner de samtidig for en skjønnsmessig vurdering. Det innebærer at et avvik ikke automatisk medfører avvisning av tilbudet – det skal vurderes konkret opp mot hele konkurransegrunnlaget.


Grensen for avvisning


For at et tilbud skal kunne avvises, må det foreligge et vesentlig avvik fra konkurransegrunnlaget. Retten vektla at det må være en «nærliggende faktisk mulighet» for at feilen kan ha påvirket resultatet av konkurransen. Med andre ord må avviket ha en såpass betydelig karakter at det ikke er rimelig å anta at tilbudet fremdeles ville vært konkurransedyktig dersom kravet var oppfylt.


Analyse: Absolutte krav vs. evaluering under tildelingskriteriene


  • Hvis kravene var absolutt formulert:Ved en absolutt formulering, der det eksplisitt angis at ethvert avvik fra for eksempel tilrettelegging for ladestasjoner eller oppfyllelse av HC-krav vil medføre avvisning, ville terskelen for avvisning vært lavere. Da ville enhver mangel, uavhengig av dens praktiske betydning for gjennomføringen av prosjektet, føre til at tilbudet ikke vurderes videre. Dette ville gitt tilbyderne en forutsigbarhet om at disse kravene er ufravikelige.




  • Når avviket vurderes under tildelingskriteriene:I den foreliggende saken ble det klart at kravene, til tross for å være formulert med «skal/må», ikke var ment som absolutte. Det ga rom for at eventuelle mangler kunne veies inn i den samlede kvalitetsvurderingen. Dermed ble avvikene ikke sett på som et automatisk avvisningsgrunnlag, men som et element som reduserte tilbudets score. Dette innebærer en høyere terskel for å avvise et tilbud, da oppdragsgiverens evaluering må vise at avviket er så vesentlig at det underminerer tilbudets gjennomførbarhet.

  • Potensial for avvisning dersom avviket ikke var del av tildelingskriteriene:Man kan tenke seg at dersom avvik knyttet til slike «skal/må»-krav ikke ble innlemmet som en del av tildelingskriteriene, men heller behandlet som et separat, avvisende krav, ville situasjonen vært annerledes. I et slikt scenario kunne avviket medført automatisk avvisning dersom det ikke var oppfylt, uavhengig av evalueringen av øvrige kriterier. Dermed ligger en vesentlig forskjell i at behandlingen under tildelingskriteriene gir en nyansert vurdering hvor avviket i seg selv ikke nødvendigvis utgjør en direkte hindring for tildeling, men bidrar til den samlede poengvurderingen.


 
 
  • Statens Standardavtaler (SSA) - slik velger du riktig avtale
    Statens Standardavtaler (SSA) - slik velger du riktig avtale
    26. aug. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Valg av feil standardavtale kan føre til mislykkede prosjekter, budsjettoverskridelser og juridiske tvister. Dette webinaret gir deg en praktisk og juridisk veiledning i SSA-universet, slik at du kan velge den avtalen som best sikrer din anskaffelse.
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 02. sep.
    Oslo eller Digitalt
    02. sep. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Konflikthåndtering i anskaffelser: Klage, innsyn, omgjøring, erstatning og avlysning
    Konflikthåndtering i anskaffelser: Klage, innsyn, omgjøring, erstatning og avlysning
    04. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Hva gjør du når ting ikke går etter planen? En klage, et krav om innsyn eller en uventet hendelse kan skape juridisk usikkerhet og forsinkelser. Dette kurset gir deg en dyp innføring i de juridiske spillereglene for konflikthåndtering, slik at du kan håndtere disse situasjonene profesjonelt, korrekt
  • Bygg- og anleggsanskaffelser
    Bygg- og anleggsanskaffelser
    tir. 16. sep.
    16. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    webinar
    Navigerer du gjennom jungelen av spesialregler for bygg- og anleggsanskaffelser, med kontraktskjedebegrensninger, arbeidsrettslige krav og grensedragninger mellom eiendomskjøp og entreprisekontrakter?
  •  Dynamiske Innkjøpsordninger i praksis
     Dynamiske Innkjøpsordninger i praksis
    25. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Er du frustrert over tidkrevende og rigide anskaffelsesprosesser? Dynamiske innkjøpsordninger kan være løsningen du ikke visste at du trengte!
  • Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    30. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Fra grønne ord til grønn handling: Slik lykkes du med bærekraft i offentlige anskaffelser!
  • Kontraktsendringer i usikre tider
    Kontraktsendringer i usikre tider
    tir. 30. sep.
    30. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Oslo og digitalt, Oslo, Norge
    Når markedet svinger, forsyningskjeder bryter sammen og prisene skyter i været – hvordan endrer du kontrakten uten å bryte regelverket for offentlige anskaffelser? Få praktiske løsninger og konkrete strategier for risikohåndtering
  • Etablering av Rammeavtaler – Juridisk og strategisk veiledning
    Etablering av Rammeavtaler – Juridisk og strategisk veiledning
    14. okt. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Rammeavtaler krever strategiske valg og juridisk presisjon for å gi optimal verdi – lær hvordan fra en av Norges fremste eksperter. I dette 3-timers webinaret får du konkrete verktøy for å etablere rammeavtaler som både er lovlige og dekker virksomhetens reelle behov.
  • Avrop på Rammeavtaler  - fordelingsnøkler og minikonkurranser
    Avrop på Rammeavtaler  - fordelingsnøkler og minikonkurranser
    16. okt. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Effektive avrop på rammeavtaler kan spare millioner, men krever kunnskap om både fordelingsnøkler og minikonkurranser. Dette webinaret gir deg praktiske løsninger på hverdagslige utfordringer ved avrop, basert på 20 års erfaring med anskaffelsesregelverket.
  • Konkurransegrunnlag som fungerer
    Konkurransegrunnlag som fungerer
    man. 27. okt.
    Oslo eller digitalt
    27. okt. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller digitalt
    Kvalifikasjonskrav, kravspesifikasjon og tildelingskriterier i praksis
  • Evalueringsmodeller og poengsystemer
    Evalueringsmodeller og poengsystemer
    tir. 11. nov.
    11. nov. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo og digitalt, Oslo
    Vil du lære hvordan du effektivt kan evaluere tilbud og sikre de beste avtalene for din virksomhet? Delta på vårt kurs om evalueringsmodeller, og få praktiske verktøy og innsikt som hjelper deg å navigere i komplekse anskaffelser. Perfekt for deg som ønsker å forbedre dine evalueringer
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tor. 27. nov.
    Oslo eller Digitalt
    27. nov. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Avklaring, retting og avvisning av tilbud
    Avklaring, retting og avvisning av tilbud
    27. nov. 2025, 12:00 – 15:00
    webinar
    Kurset fokuserer på forhandlingsforbudet og avvisning av tilbud som avviker fra kravspesifikasjonen.
  • Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    02. des. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Vil du vinne flere offentlige anbud? Lær hvordan du forstår kravene, scorer høyt på kvalitet – og unngår de vanligste tabbene. Vi viser deg hvordan du priser taktisk, samarbeider lovlig og leverer tilbud som faktisk vinner. Et praktisk kurs for leverandører som vil ha resultater, ikke bare erfaring.
Anbudskonkurranser
Anbudskonkurranser
When
29. apr. 2025, 12:30 – 15:00
Where
webinar
bottom of page