top of page

Når to tilbud får lik poengsum – hva nå?


KOFA konkluderer: Oppdragsgiver brøt regelverket ved poenglikhet


I en nylig avgjørelse fra KOFA (2024/1006) har det blitt slått fast at Statsforvalteren i Innlandet brøt anskaffelsesregelverket ved evalueringen av tilbud i en konkurranse om bygging av en gangbro i Fulufjellet. Saken reiser et viktig spørsmål: Hva skal oppdragsgiver gjøre når to tilbud oppnår samme poengsum?


Poenglikhet og manglende tiebreaker-regel


Konkurransen ble gjennomført med tre tildelingskriterier: pris (40 %), oppdragsforståelse (30 %) og klima og miljø (30 %). Etter evalueringen oppnådde to leverandører, Rennebu-Bjelken AS og Sømåen Tradisjonshåndverk AS, en identisk totalscore på 8,8 poeng.


I mangel av en fastsatt metode for å håndtere poenglikhet, valgte oppdragsgiver å tildele kontrakten til Sømåen Tradisjonshåndverk AS med begrunnelse i «utforming og materialbruk, lokal tradisjonell byggeskikk og hvor godt broen passet inn i området.» KOFA vurderte at denne avgjørelsen var i strid med prinsippene om forutberegnelighet og likebehandling, da det ikke fremgikk av konkurransegrunnlaget at dette skulle være et avgjørende moment ved poenglikhet.


KOFA: Feil å bruke allerede vurderte kriterier på nytt


KOFA slo fast at:

  • Oppdragsgiver kan ikke vektlegge et tildelingskriterium på nytt ved poenglikhet hvis dette allerede er vurdert innenfor vektingen.

  • Dersom konkurransegrunnlaget ikke angir en metode for å håndtere poenglikhet, må oppdragsgiver sikre at valget av vinner følger de grunnleggende prinsippene om likebehandling og forutberegnelighet.

  • Vedtaket om å tildele kontrakten til én av leverandørene basert på ytterligere vurderinger av et allerede vektet kriterium brøt anskaffelsesloven § 4.



Hva kan oppdragsgiver gjøre i forkant?


For å sikre en rettferdig og forutsigbar prosess, bør oppdragsgiver allerede i konkurransegrunnlaget angi hvordan en eventuell poenglikhet skal håndteres. Mulige løsninger inkluderer:


  1. Rangering av tildelingskriterier – Angi at ett kriterium (f.eks. pris) skal være avgjørende ved lik poengsum.

  2. Loddtrekning som siste utvei – Dersom ingen annen metode er egnet, kan loddtrekning være en objektiv løsning, forutsatt at det er regulert i konkurransegrunnlaget.


Hva kan oppdragsgiver gjøre i etterkant?


Dersom konkurransegrunnlaget ikke har en forhåndsdefinert metode for å avgjøre poenglikhet, må oppdragsgiver finne en løsning som ikke bryter med anskaffelsesregelverkets prinsipper om likebehandling og forutberegnelighet.


Mulige løsninger kan være:

  1. Gjennomføre en mer detaljert evaluering – Hvis det er grunn til å tro at det foreligger små, men relevante forskjeller mellom tilbudene, kan en grundigere vurdering av tilbudene være nødvendig for å skille dem.

  2. Avlyse konkurransen og utlyse den på nytt – Dette kan være nødvendig dersom det ikke finnes en forsvarlig måte å skille leverandørene på uten å bryte anskaffelsesregelverket.


Konsekvenser for fremtidige anskaffelser


Denne avgjørelsen viser hvor viktig det er å utforme konkurransegrunnlaget på en måte som gir full forutsigbarhet for leverandørene. Uklare tiebreaker-regler kan føre til klager og ugyldige tildelinger, noe som forsinker prosjekter og kan føre til økonomiske tap for oppdragsgiver.

For oppdragsgivere er konklusjonen klar: Dersom konkurransegrunnlaget ikke allerede har en mekanisme for å håndtere poenglikhet, bør dette innføres i fremtidige konkurranser for å sikre en smidig og regelmessig anskaffelsesprosess.

 
 
  • Oppdateringskurs for tidligere kursdeltakere
    Oppdateringskurs for tidligere kursdeltakere
    26. mai 2025, 10:00 – 11:00
    Digitalt
    Hold deg faglig oppdatert – på kun én time Har du deltatt på våre kurs i offentlige anskaffelser? Da kan du bli med på våre digitale oppdateringskurs, der vi gjennomgår nye avgjørelser fra KOFA og domstolene og ser på hva de betyr i praksis.
  • Evalueringsmodeller og poengsystemer
    Evalueringsmodeller og poengsystemer
    tir. 03. juni
    03. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo og digitalt, Oslo
    Vil du lære hvordan du effektivt kan evaluere tilbud og sikre de beste avtalene for din virksomhet? Delta på vårt kurs om evalueringsmodeller, og få praktiske verktøy og innsikt som hjelper deg å navigere i komplekse anskaffelser. Perfekt for deg som ønsker å forbedre dine evalueringer
  • GDPR og forretningshemmeligheter i offentlige anskaffelser
    GDPR og forretningshemmeligheter i offentlige anskaffelser
    12. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Webinar
    Hvordan håndterer du innsyn, sladding og taushetsplikt – uten å trå feil? Dette kurset gir deg oversikt over regelverket og praktiske råd for å vurdere hva som kan unntas offentlighet, hvordan du behandler personopplysninger korrekt, og hvordan du dokumenterer vurderingene dine.
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 17. juni
    Digital undervisning
    17. juni 2025, 10:00 – 15:20
    Digital undervisning
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Rammeavtaler - leverandørkurs
    Rammeavtaler - leverandørkurs
    tor. 28. aug.
    28. aug. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Er du leverandør til det offentlige – eller vurderer du å bli det? Da bør du forstå hvordan rammeavtaler fungerer. Dette kurset gir deg innsikten du trenger for å vinne rammeavtaler – og få bestillinger!
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 02. sep.
    Oslo eller Digitalt
    02. sep. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Bygg- og anleggsanskaffelser
    Bygg- og anleggsanskaffelser
    tir. 16. sep.
    Oslo eller digitalt
    16. sep. 2025, 10:00 – 14:20
    Oslo eller digitalt, Oslo, Norge
    Navigerer du gjennom jungelen av spesialregler for bygg- og anleggsanskaffelser, med kontraktskjedebegrensninger, arbeidsrettslige krav og grensedragninger mellom eiendomskjøp og entreprisekontrakter?
  • Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    Miljø- og bærekraft ved offentlige anskaffelser
    tir. 30. sep.
    30. sep. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller digitalt, Oslo, Norge
  • Kontraktsendringer i usikre tider
    Kontraktsendringer i usikre tider
    tir. 30. sep.
    30. sep. 2025, 12:00 – 15:00
    Oslo og digitalt, Oslo, Norge
  • Konkurransegrunnlag som fungerer
    Konkurransegrunnlag som fungerer
    man. 27. okt.
    Oslo eller digitalt
    27. okt. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller digitalt
    Kvalifikasjonskrav, kravspesifikasjon og tildelingskriterier i praksis
  • Evalueringsmodeller og poengsystemer
    Evalueringsmodeller og poengsystemer
    tir. 11. nov.
    11. nov. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo og digitalt, Oslo
    Vil du lære hvordan du effektivt kan evaluere tilbud og sikre de beste avtalene for din virksomhet? Delta på vårt kurs om evalueringsmodeller, og få praktiske verktøy og innsikt som hjelper deg å navigere i komplekse anskaffelser. Perfekt for deg som ønsker å forbedre dine evalueringer
  • Rammeavtaler
    Rammeavtaler
    tor. 20. nov.
    Oslo og digitalt
    20. nov. 2025, 11:00 – 16:20
    Oslo og digitalt, Oslo, Norge
    Bli ekspert på rammeavtaler og opsjoner ved offentlige anskaffelser med vårt målrettede kurs. Oppdag hvordan du effektivt kan forhandle og administrere kontrakter. Registrer deg i dag og ta kontroll over dine offentlige prosjekter! Det er også mulig å delta på kurset online.
  • Anbudskonkurranser
    Anbudskonkurranser
    tor. 27. nov.
    webinar
    27. nov. 2025, 12:30 – 15:00
    webinar
    Kurset fokuserer på forhandlingsforbudet og avvisning av tilbud som avviker fra kravspesifikasjonen.
  • Basiskurs
    Basiskurs
    tir. 02. des.
    Oslo eller Digitalt
    02. des. 2025, 10:00 – 15:20
    Oslo eller Digitalt, Oslo, Norge
    Lær hvordan du unngår vanlige fallgruver, optimaliserer prosessene dine, og sikrer at du alltid er i tråd med gjeldende lovverk. Kurset er designet for både nybegynnere og erfarne aktører, og gir deg verktøyene du trenger for å lykkes.
  • Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    Hvordan vinne anbud – et praktisk kurs for leverandører
    09. des. 2025, 12:00 – 15:00
    Webinar
    Vil du vinne flere offentlige anbud? Lær hvordan du forstår kravene, scorer høyt på kvalitet – og unngår de vanligste tabbene. Vi viser deg hvordan du priser taktisk, samarbeider lovlig og leverer tilbud som faktisk vinner. Et praktisk kurs for leverandører som vil ha resultater, ikke bare erfaring.
Anbudskonkurranser
Anbudskonkurranser
When
29. apr. 2025, 12:30 – 15:00
Where
webinar
bottom of page