ForumOA
Forum for offentlige anskaffelser
Kurs · innsikt · rådgivning

HjemKOFA-basenKOFA 2022/597

KOFA-AVGJØRELSE

KOFA 2022/597: Erfaringskrav for flyteristfeller ikke ulovlig

Saksnummer
2022/597
Avgjort
2022-06-22
Kunngjort
2022-03-17
Innklaget
Statsforvalteren i Troms og Finnmark
Klager
River Protection AS
Regelverk
FOA 2017
Sakstype
Klage på kvalifikasjonskrav
Anskaffelsens verdi
estimert til 2,5 millioner kroner
Art
Vare
Prosedyre
Åpen anbudskonkurranse
Terskelverdi
Over EØS-terskel
KOFA vurderte om Statsforvalteren i Troms og Finnmark hadde oppstilt et ulovlig kvalifikasjonskrav ved krav om dokumentert erfaring med produksjon og montering av flyteristfeller i minst to driftssesonger. Klagenemnda fant kravet saklig og proporsjonalt begrunnet, og konkluderte med at regelverket ikke var brutt.
Hovedspørsmål
Var oppdragsgivers krav om at leverandøren måtte ha produsert og montert en flyteristfelle som hadde fungert i minst to sesonger, et uforholdsmessig og dermed ulovlig kvalifikasjonskrav? Hadde oppdragsgiver dessuten brutt likebehandlingsprinsippet gjennom forutgående leverandørdialog?

Faktum

Statsforvalteren i Troms og Finnmark kunngjorde 17. mars 2022 en åpen anbudskonkurranse for anskaffelse av fangstinnretninger for pukkellaks, oppdelt i to delkontrakter for henholdsvis Repparfjordelva og Vestre Jakobselv. Anskaffelsens estimerte verdi var 2,5 millioner kroner. Konkurransen fulgte FOA 2017 del I og del III. Som kvalifikasjonskrav til tekniske og faglige kvalifikasjoner krevde oppdragsgiver at leverandøren måtte ha produsert og montert en flyteristfelle for elv som hadde vært i drift og fungert etter sin hensikt i minst to sesonger, med dokumentasjonskrav knyttet til blant annet målart, konstruksjon, lokasjon, driftsperiode og virkningsgrad. River Protection AS, som ikke hadde levert tilbud, klaget 31. mars 2022 og anførte at kravet var uforholdsmessig konkurransebegrensende og at oppdragsgiver hadde tilrettelagt for bestemte leverandører gjennom forutgående dialog. To leverandører — FISHBIO og S.P. Cramer & Associates — leverte tilbud innen fristen.

KOFAs vurdering

1. Saklig interesse for klager som ikke hadde deltatt i konkurransen
Rettsregel: Etter klagenemndsforskriften § 6 andre ledd første punktum kan klage fremsettes av «enhver som har saklig interesse» i å få avgjort lovmessigheten av anskaffelsen; interessen må være aktuell og vurderes for hver enkelt anførsel, jf. KOFA 2021/1416 avsnitt (27). KOFAs tolkning: Kravet til saklig interesse er ikke begrenset til tilbydere som faktisk har deltatt, men forutsetter at klager har et reelt og aktuelt behov for prøving. Avgjørende faktum: River Protection AS er leverandør av den aktuelle typen fangstinnretninger og hevdet at kvalifikasjonskravet hadde stengt for deres deltakelse. Delkonklusjon: Klager hadde saklig interesse.

2. Lovligheten av kvalifikasjonskravet — krav til erfaring med flyteristfeller
Rettsregel: Oppdragsgiver kan etter FOA 2017 § 16-1 første ledd stille krav til leverandørens tekniske og faglige kvalifikasjoner. Oppdragsgiver har stor frihet ved fastsettelsen av kravenes innhold og strenghet, jf. LB-2017-156250, men kravene må ha tilknytning til og stå i forhold til leveransen, og må ikke medføre unødvendige begrensninger i strid med formålsbestemmelsen i LOA 2017 § 1 og konkurranseprinsippet i LOA 2017 § 4. KOFAs tolkning: Et erfaringskrav er lovlig dersom det er saklig og objektivt begrunnet i innkjøpsfaglige vurderinger og ikke er uforholdsmessig sett opp mot anskaffelsens formål. Avgjørende faktum: Oppdragsgiver hadde begrunnet kravet med at pukkellaks utgjør en alvorlig trussel mot biologisk mangfold i norske elver, og at det ikke ville være formålstjenlig å åpne for leverandører uten dokumentert erfaring med fungerende flyteristfeller. Nemnda fant at kravets «utforming dermed saklig og objektivt begrunnet i vurderinger som hører inn under innklagedes innkjøpsfaglige skjønn», og at kravet ikke var uforholdsmessig. Delkonklusjon: Kvalifikasjonskravet var lovlig.

3. Forutgående leverandørdialog og konkurransefordel
Rettsregel: Etter FOA 2017 § 12-2 første ledd plikter oppdragsgiver å sikre at leverandører involvert i planleggingen av konkurransen ikke oppnår «urimelig konkurransefordel» ved senere deltakelse. KOFAs tolkning: Plikten til utjevningstiltak utløses bare dersom det foreligger holdepunkter for at dialog faktisk har gitt noen leverandører et konkurransemessig fortrinn. Avgjørende faktum: Dialogen som fant sted, resulterte i at oppdragsgiver fastsatte en leveringsfrist som tok høyde for lange leveringstider utenfor Norge — et tiltak nemnda vurderte som konkurransefremmende, ikke konkurransebegrensende. Det forelå ingen holdepunkter for at enkeltleverandører hadde fått urimelig fortrinn. Delkonklusjon: Anførselen om ulovlig leverandørdialog førte ikke frem.

Konklusjon

Klagenemnda for offentlige anskaffelser fant enstemmig at Statsforvalteren i Troms og Finnmark ikke hadde brutt regelverket for offentlige anskaffelser. Kvalifikasjonskravet om dokumentert erfaring med flyteristfeller i minst to driftssesonger ble ansett som saklig og proporsjonalt, og det ble ikke påvist noen urimelig konkurransefordel som følge av forutgående leverandørdialog.

Praktisk betydning

Avgjørelsen illustrerer at oppdragsgivere har et betydelig innkjøpsfaglig skjønn ved utformingen av kvalifikasjonskrav til tekniske og faglige kvalifikasjoner, også der kravene i praksis utelukker nye markedsaktører. Nemnda legger til grunn at erfaringskrav er lovlige når de er saklig og objektivt forankret i kontraktens karakter og risikobilde. Avgjørelsen tydeliggjør også at forutgående markedsdialog ikke i seg selv utløser brudd på FOA 2017 § 12-2, med mindre det kan påvises at konkrete leverandører har oppnådd en urimelig informasjons- eller tilpasningsfordel. Saker om kvalifikasjonskrav beror etter dette på en konkret proporsjonalitetsvurdering, der anskaffelsens faglige og samfunnsmessige formål tillegges vekt.

Hele KOFA-avgjørelsen (klikk for å skjule)

Saken gjelder: Kvalifikasjons- og dokumentasjonskrav Innklagede gjennomførte en åpen anbudskonkurranse for anskaffelse av fangstinnretninger for pukkellaks. Klager anførte at innklagede hadde brutt regelverket ved å oppstille et ulovlig krav til leverandørens tekniske og faglige kvalifikasjoner. Klagers anførsel førte ikke frem. Klagenemndas avgjørelse 22. juni 2022 i sak 2022/597 Klager: River Protection AS Innklaget: Statsforvalteren i Troms og Finnmark Klagenemndas medlemmer: Sverre Nyhus, Karin Fløistad, Kjersti Holum Karlstrøm

Bakgrunn

(1)Statsforvalteren i Troms og Finnmark (heretter innklagede) kunngjorde 17. mars 2022 en åpen anbudskonkurranse for anskaffelse av fangstinnretninger for pukkellaks. Anskaffelsens verdi ble var estimert til 2,5 millioner kroner. Tilbudsfristen var 20. april 2022.

(2)Anskaffelsen var oppdelt i to delkontrakter. Disse gikk ut på levering og montering av fangstinnretning i henholdsvis Repparfjordelva og Vestre Jakobselv. Leverandørene kunne gi tilbud på én eller begge delkontraktene.

(3)I konkurransegrunnlaget var det gitt en nærmere beskrivelse av anskaffelsen. Det ble opplyst at man ville kjøpe feller av flyterist-typen for utprøving i elvene Vestre Jakobselv og Repparfjordelva. «Dersom disse fellene fungerer som ønsket er det aktuelt å anskaffe feller til flere elver i samme region». Anslagsvis er det ti elver som har behov for en flyteristfelle i løpet av de neste to årene.

(4)Som kvalifikasjonskrav var det blant annet oppstilt følgende krav til leverandørenes tekniske og faglige kvalifikasjoner: «Må ha produsert og montert en flyteristfelle for elv som har vært i drift og fungert etter sin hensikt i minst 2 sesonger. Minimumskrav: Dokumentasjon av minst en flyteristfelle beskrevet med: 1. målart fellen er designet for å fange 2. beskrivelse av konstruksjon og funksjon Postadresse Besøksadresse

3. lokasjon 4. driftsperiode 5. operasjonell stabilitet (driftstid/nedetid) 6. virkningsgrad (effektivitet) 7. kontaktinformasjon til oppdragsgiver (referanse)»

(5)Konkurransegrunnlaget inneholdt følgende krav til leveransen: «1. Fellene må være modulbaserte slik at de over korte avstander kan bæres uten behov for motorkjøretøy. Dette for å sikre at de kan installeres på lokaliteter hvor det ikke er bilvei helt frem til elva. 2. Installasjon/montering skal kunne skje uten behov for kran eller motordrevne kjøretøy – kun med håndmakt og håndverktøy. 3. Den fysiske barrieren/ledegjerdet skal være forankret i elvebunnen på oppstrøms side, men likevel være fleksibelt slik at barrieren/ledegjerdet justerer seg etter vannstanden, i motsetning til feller med en stiv/statisk konstruksjon. 4. Ledegjerdet/barrieren skal være 100% ugjennomtrengelig for voksen pukkellaks over hele registeret av individstørrelse. Lysåpningen (avstand mellom spilene) må tilpasses denne målarten både i ledegjerde og fangstkammer. 5. Inngangsåpning/kalv i fangstkammeret må fungere også for atlantisk laks, med en individstørrelse på opptil 20 kg. 6. I tillegg til fangstkammer for oppvandrende fisk, må konstruksjonen ha en passasje/nedvandringsløsning for fisk som ønsker å vandre nedover. 7. Leverandøren har ansvaret for å montere og gjøre nødvendige tilpasninger ved førstegangsmontering. Den lokale foreningen vil kunne tilby 2-4 personer som kan bidra med montering eller andre enkle oppgaver som å bære, holde, løfte. 8. Det skal tilbys tilstrekkelig instruksjon/opplæring vedrørende funksjon, montering og demontering av fangstinnretning til personell som skal drifte fellene. Dette kan gjøres i forbindelse med leveransen.»

(6)I tilknytning til kravene var det presisert at konkurransen gjelder anskaffelse av fiskefeller av typen flyteristfeller, og at en detaljert beskrivelse av felletypen blant annet er publisert av «Stewart (2002 og 2003)». Det ble opplyst at konkurransen ikke var begrenset til feller som samsvarer nøyaktig med konstruksjonsmanualen i den nevnte beskrivelsen, men at kravene i tabellen var påkrevde funksjoner.

(7)River Protection AS (heretter klager) brakte saken inn for Klagenemnda for offentlige anskaffelser 31. mars 2022.

(8)To leverandører leverte tilbud på begge delkontraktene innen tilbudsfristen. Disse var FISHBIO og S.P. Cramer & Associates.

(9)Nemndsmøte i saken ble avholdt 13. juni 2022.

Anførsler

Klager har i det vesentlige anført

(10)Innklagede har oppstilt et uforholdsmessig og konkurransebegrensende kvalifikasjonskrav. Kravet er ikke egnet til å sikre at leverandøren har de tekniske kvalifikasjoner, eller formell kompetanse som er nødvendige for kontraktsgjennomføringen. Kravet om at leverandøren må ha produsert og montert flyteristfeller som har vært driftet i to sesonger, stenger for at nye leverandører får tilgang på markedet og demonstrert funksjonaliteten til sine feller.

(11)Innklagede har brutt regelverket ved å holde dialog med leverandører i forkant av kunngjøringen, og slik ha tilrettelagt for enkelte leverandører ved utformingen av konkurransegrunnlaget.

Innklagede har i det vesentlige anført

(12)Kvalifikasjonskravet er lovlig. Kravet har en nær tilknytning til ytelsen som skal anskaffes, og er egnet til å sikre at leverandørene er kvalifisert til å gjennomføre kontrakten. Kravet utgjør ikke en uforholdsmessig begrensning på konkurransen. Fangst av pukkellaks er viktig for å sikre biologisk mangfold, og etter innklagedes vurdering ville en mulighet for uerfarne leverandører å delta i konkurransen medføre en risiko for kontraktsgjennomføringen som ikke var ønskelig.

(13)Innklagede bestrider at man har hatt dialog med leverandører som har påvirket utformingen av konkurransegrunnlaget i favør av enkelte leverandører. Det forelå dermed ingen plikt til å utjevne slike konkurransefordeler.

Klagenemndas vurdering

(14)Klagen er rettidig. Konkurransen gjelder anskaffelse av fangstinnretninger for pukkellaks som er en vareanskaffelse. Anskaffelsens verdi er estimert til 2,5 millioner kroner. I tillegg til lov om offentlige anskaffelser 17. juni 2016 nr. 73 følger anskaffelsen forskrift om offentlige anskaffelser 12. august 2016 nr. 974 del I og del III, jf. forskriften §§ 5-1 og 5-3.

(15)Av klagenemndsforskriften § 6 andre ledd første punktum fremgår det at klage kan fremsettes av «enhver som har saklig interesse» i å få avgjort lovmessigheten av en gjennomført anskaffelse. Klagenemnda har i tidligere praksis tolket kravet til saklig interesse slik at klagers interesse i å få avgjort anførselen eller anførslene, må være aktuell. Den konkrete vurderingen av om slik aktuell interesse foreligger, må gjøres for hver av de anførslene klager har fremsatt, basert på hvilken betydning en vurdering av disse vil kunne ha for klager, jf. klagenemndas avgjørelse i sak 2021/1416 avsnitt (27).

(16)Klager har ikke deltatt i konkurransen, men er en leverandør av fangstinnretninger av den typen som er etterspurt. Klager har i den forbindelse anført at deres mulighet til å delta i konkurransen ble begrenset ved at innklagede har oppstilt et ulovlig kvalifikasjonskrav. Klagenemnda finner at klager har et aktuelt og reelt behov for å få prøvd lovligheten av dette. Klager har derfor «saklig interesse», jf. klagenemndsforskriften § 6 andre ledd første punktum.

(17)Klagenemnda skal ta stilling til om innklagede har oppstilt et ulovlig kvalifikasjonskrav.

(18)Av forskriften § 16-1 (1) følger det at oppdragsgiver kan stille krav til leverandørens tekniske og faglige kvalifikasjoner. Offentlige oppdragsgivere har stor frihet når det gjelder å fastsette hvilke kvalifikasjonskrav som skal stilles og hvor strenge kravene skal være for å oppfylle formålet – å sikre kontraktsmessig oppfyllelse, se LB-2017-156250.

(19)Kravene må imidlertid ha tilknytning til, og stå i forhold til leveransen. Det innebærer at kravene må være proporsjonale og ha en objektiv forankring i formålet med anskaffelsen. Kravene skal med andre ord ikke medføre unødvendige begrensninger i konkurransen, i strid med formålet om effektive anskaffelser i anskaffelsesloven § 1 og prinsippet om konkurranse i loven § 4. Kravene må dermed ikke utformes på en måte som virker konkurransebegrensende uten at dette kan begrunnes på en saklig og objektiv måte.

(20)Det omstridte kravet retter seg mot leverandørens erfaring med produksjon og montering av flyteristfeller. Kravet var utformet slik at leverandørene måtte ha «produsert og montert en flyteristfelle for elv som har vært i drift og fungert etter sin hensikt i minst 2 sesonger.»

(21)Klager anfører at kvalifikasjonskravet og det tilhørende dokumentasjonskravet er ulovlig, fordi det uten faglig grunnlag avskjærer potensielle leverandører fra å delta. Det er i den forbindelse også vist til at formålet med anskaffelsen er å teste ut fellenes funksjon, og at kravet om to års tidligere driftstid ikke står i forhold til kravets konkurransedempende effekt.

(22)Innklagede har på sin side forklart at formålet med anskaffelsen er å montere feller til fangst av pukkellaks som utgjør en alvorlig trussel for det biologiske mangfoldet i norske elver. Ved utformingen av kvalifikasjonskravet har innklagede derfor lagt stor vekt på at leverandøren må ha tilstrekkelig erfaring med å levere flyteristfeller som fungerer, og har vurdert at det ikke ville være formålstjenlig å åpne opp for tilbud fra nye leverandører uten erfaring med slike leveranser. Etter klagenemndas oppfatning er kravets utforming dermed saklig og objektivt begrunnet i vurderinger som hører inn under innklagedes innkjøpsfaglige skjønn. Nemnda kan ikke se at kravet er uforholdsmessig sett opp mot formålet med anskaffelsen. Klagers anførsel fører ikke frem.

(23)Klager har videre anført at innklagede har brutt regelverket ved å ha dialog med leverandører i forbindelse med utformingen av konkurransegrunnlaget, og at enkelte leverandører på den måten har oppnådd et fortrinn i konkurransen.

(24)Etter forskriften § 12-2 (1) har oppdragsgiver en plikt til å sikre at leverandører som har vært involvert i planleggingen av konkurransen, ikke får en urimelig konkurransefordel ved senere deltakelse i konkurransen. Etter klagenemndas oppfatning foreligger det ingen holdepunkter for at noen leverandører har oppnådd et konkurransemessig fortrinn gjennom dialog i forbindelse med utformingen av konkurransegrunnlaget. På bakgrunn av dialogen valgte innklagede å sette en leveringsfrist som tok høyde for lange leveringstider utenfor Norge, noe som etter nemndas syn må anses som et tiltak for å sikre mest mulig konkurranse om leveransen. Klagers anførsel kan dermed ikke føre frem.

Konklusjon

Statsforvalteren i Troms og Finnmark har ikke brutt regelverket for offentlige anskaffelser.

For Klagenemnda for offentlige anskaffelser, Karin Fløistad

Refererte rettskilder

  • FOA 2017 § 5-1 — Terskelverdi og anvendelse av del I
  • FOA 2017 § 5-3 — Anvendelse av del III
  • FOA 2017 § 16-1 — Adgang til å stille krav til tekniske og faglige kvalifikasjoner
  • FOA 2017 § 12-2 — Plikt til å sikre at leverandørinvolvering i planleggingen ikke gir urimelig konkurransefordel
  • LOA 2017 § 1 — Formålsbestemmelsen — effektive anskaffelser
  • LOA 2017 § 4 — Konkurranseprinsippet
  • KOFA 2021/1416 — Vurdering av saklig interesse — må gjøres konkret for hver enkelt anførsel

Lignende saker

KOFA 22649
KOFA 2021/609: Ulovlig krav om erfaring fra offentlig sektor
KOFA fant at et kvalifikasjonskrav om minimum tre rammeavtaler med det offentlige var ulovlig. Kravet om at erfaringen spesifikt måtte...
KOFA 2018/564
KOFA 2018/564: Avvisning ved manglende kvalifikasjonsdokumentasjon
Oslo Universitetssykehus HF gjennomførte en åpen anbudskonkurranse for anskaffelse av et ICP-MS system til analyse av grunnstoffer. KOFA...
KOFA 2019/411
KOFA 2019/411: Avvisning – manglende sammenlignbare referanser
Klagenemnda fant at Fredrikstad kommune brøt anskaffelsesregelverket ved ikke å avvise valgte leverandør Axiell Norge AS fra en konkurranse...
KOFA 2012/100
KOFA 2012/100: Gerica-integrasjon som kvalifikasjonskrav
Klagenemnda for offentlige anskaffelser fant at Bodø kommunes krav om referanse fra én tidligere leveranse med fungerende integrasjon mot...
KOFA 2021/92
KOFA 2021/92: Avvisning – kundetilfredshet som dokumentasjonskrav
Klagenemnda for offentlige anskaffelser fant i sak 2021/92 at Forsvarets logistikkorganisasjon hadde rett til å avvise HR Prosjekt AS fra en...
KOFA 2022/214
KOFA 2022/214: Avvisning og kvalifikasjonskrav – Gjemnes
Klagenemnda for offentlige anskaffelser fant at Gjemnes kommunes kvalifikasjonskrav om erfaring fra prosjektering med entreprisesum på...
KOFA 2024/1731
KOFA 2024/1731: Urettmessig avvisning – brubygging
Møre og Romsdal fylkeskommune avviste Aurstad Tunnel AS fra en konkurranse om gang- og sykkelvei med gangbro, under henvisning til at...
KOFA 2019/342
KOFA 2019/342: Supplering av kvalifikasjonsdokumentasjon etter tildeling
Klagenemnda for offentlige anskaffelser fant at Bodø Kirkelige Fellesråd hadde brutt FOA 2017 § 8-10 ved å tildele kontrakt før...

Ofte stilte spørsmål

Kan en oppdragsgiver kreve dokumentert erfaring fra tidligere kontrakter som kvalifikasjonskrav?
Ja. Etter FOA 2017 § 16-1 kan oppdragsgiver stille krav til leverandørens tekniske og faglige kvalifikasjoner, herunder krav om referanser og driftserfaring. I KOFA 2022/597 ble et krav om at leverandøren måtte ha produsert og montert en flyteristfelle som hadde fungert i minst to sesonger, akseptert som saklig og proporsjonalt begrunnet i kontraktens risikobilde. Kravene må imidlertid ha tilknytning til leveransen og ikke medføre unødvendige begrensninger i konkurransen.
Kan en leverandør klage til KOFA uten å ha levert tilbud i konkurransen?
Det er mulig, men krever at klager har «saklig interesse» etter klagenemndsforskriften § 6 andre ledd. I KOFA 2022/597 fikk en leverandør som ikke hadde deltatt, godkjent sin klage fordi selskapet leverte den aktuelle typen varer og hevdet at et ulovlig kvalifikasjonskrav hadde stengt for deltakelse. Interessen må være aktuell og reell, og vurderes konkret for hver anførsel.
Når kan forutgående dialog mellom oppdragsgiver og leverandører utgjøre et brudd på regelverket?
Etter FOA 2017 § 12-2 første ledd plikter oppdragsgiver å sikre at leverandører som har vært involvert i planleggingen, ikke oppnår en urimelig konkurransefordel. I KOFA 2022/597 fant nemnda ingen holdepunkter for at dialogen som hadde funnet sted, faktisk hadde gitt enkeltleverandører et slikt fortrinn. At dialogen bidro til å justere leveringsfristen til fordel for internasjonal konkurranse, ble vurdert som et konkurransefremmende tiltak.
Dette er et søkeverktøy for å finne og forstå KOFA-praksis. Sammendraget er AI-generert på grunnlag av KOFAs egen avgjørelsestekst (gjengitt i sin helhet over). Det erstatter ikke juridisk vurdering av konkrete saker.
Laster...